Виховний захід
Тема: Проблеми енергозбереження в Україні
Мета: привернути увагу учнів до
проблем використання енергії, ознайомити
зі способами економії енергії ; розвивати почуття власної відповідальності за
енергозбереження; виховувати активність, самостійність, вміння висловлювати
власну думку; прищепити студентам любов до фізики.
Наочність: картки, пазли,
плакати, висловлювання, зелений папір, «
Дерево Енергозбереження»
Завдання для студентів:
1) поділ студентів
на 3 групи;
2) опрацювати
літературу по темі « Енергозбереження в Україні»;
3) розробити
роздатковий матеріал;
4) підготовка
презентацій по темі заходу.
План виховного заходу
1.
Організаційний момент.
2.
Завдання для груп.
3.
Підбиття підсумку.
Хід заходу
1.
Вступне слово викладача.
Хочу
почати урок словами Ліни Костенко
Скільки років землі — і мільярд, і мільйон,
а яка вона й досі ще гарна!
Л. Костенко
І в це дуже хочеться вірити! Але нажаль наша планета не
така й молода і велика. Ця істина стала
очевидною для людства не дуже давно. Багато хто усвідомив, що і природні
ресурси Землі, які здавалися такими багатющими, насправді є вичерпними. У
гонитві за благами цивілізації сучасне покоління забуває про тих, хто буде жити
після нас. Світ і тепло в наших оселях, робота
промислових підприємств – все це потребує енергії. Сьогодні дедалі
частіше лунають попередження щодо необхідності охорони довкілля та раціонального
використання природних ресурсів. Що ж стосується України, то заклики вчених до
дбайливого, господарського використання сировини поки що не дають бажаних
результатів.
Україна – багата на ресурси країна. Це стосується водних ресурсів,
запасів кам’яного вугілля. Електроенергія виробляється в основному з
використанням енергії води та від спалення кам’яного вугілля. Проте, гідроелектростанції
– екологічно не бездоганні підприємства. Використання атомної енергії є
найбільш перспективним.
Україна є однією з найбільш енерговитратних країн світу. Її частка у
світовому споживанні енергії становить 1,9 %, тоді як населення складає 1%.
Ключем до успішного розв’язання екологічних проблем є ефективне використання
енергії. Заощаджувати енергію має людство загалом і кожна людина зокрема. Тому
ви повинні не тільки самі навчитися раціонально використовувати енергію, але й
навчити цього оточуючих. Адже:«Добрий господар –
це бережливий господар».
2.
Робота в групах
І завдання
(На кожну букву до слова « Енергія»
написати слова синоніми)
Наприклад:
Е-енергія…
Н- нововведення..
Е- економія..
Р- ресурси…
Г- газ..
І- інструктаж..
Я- якість..
ІІ завдання (Вгадай слово)
|
ЛЕПОТ
|
ТЕПЛО
|
|
ТЕДБЮЖ
|
БЮДЖЕТ
|
|
ЯРЕНІГЕ
|
ЕНЕРГІЯ
|
|
СОЛТІВ
|
СВІТЛО
|
|
ОЗОРДОПАГ
|
ГАЗОПРОВОД
|
|
ЕМЯНІОКО
|
ЕКОНОМІЯ
|
ІІІ завдання(Зберипазл і
приклей на аркуш прислів’я )
1.«Хто
зберігає, той завжди має»
2. «Старі дерева молоді охороняють»
3. «Багато лісу – не губи, мало лісу –
бережи»
4. «Готуй сані з весни, а колеса з
осені»
Хвилинка - цікавинка: «Неймовірні факти з
енергозбереження»
1)
Для того, щоб 12
годин щодня протягом року горіла одна лампа потужністю 100 Вт, необхідно
спалити 180 кг вугілля, внаслідок чого в атмосферу буде викинуто 425 кг СО2.
2)
Закриваючи на ніч штори, можна зменшити
втрати тепла через вікна.
3)
Зниження рівня споживання гарячої води на 50
літрів за добу веде до щорічної економії 100 літрів мазуту.
4)
Якісна теплоізоляція в будівництві — це
запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату у
приміщеннях. Втрати енергії через холодні стіни становлять 40-70 % від
загальної потреби в теплі.
5)
Економити електроенергію можна за рахунок
кольору стін. Біла стіна відбиває 80 % спрямованого на неї світла, темно-зелена
— лише 15 %, чорна — лише 9 %.
6)
Кран, що протікає, призводить до втрат 7000
літрів води на рік (за умови, що вона крапає повільно). Якщо ж вода біжить
тоненькою цівкою, то її втрати становитимуть до
30 000 літрів, на рік.
7)
Щодня енергетичні витрати в Україні сягають
100 мільйонів гривень. Тільки води ми втрачаємо на 4 мільйони гривень.
8)
Усе це негативно впливає на національну
економіку країни. Розумне й ефективне енергокористування є ключовим чинником
створення нових робочих місць та економічного зростання.
ІV Завдання (Придумай
гасло, використовуючи дані слова ( гасла, представники груп причепляють
магнітами на дошку.))
|
Світло, бережи,
лампа, кімната
|
|
Газ, вимикай, кухня,
лічильник
|
|
Вода, не забувай,
кран, бюджет
|
V Завдання (Способи збереження енергії- На зелених листках
групи записують способи збереження енергії. Представники груп оголошують свої
пропозиції , причіпляють листя на « Дерево
Енергозбереження»)
|
І група
|
1.Електропроводка повинна бути справною
2. Візьміть в звичку вимикати за собою світло Просто завжди
вимикайте за собою світло, переміщаючись по квартирі.
3. Протирайте лампочку від пилу. Це допоможе збільшити яскравість
освітлення на 10-15%
4. Використовуйте
денне світло. Відкрити штори, вимити вікна, сісти ближче до вікна —
вичавте по максимуму природне освітлення.
5. Енергоощадні
технології — на варті економії. Енергоощадні світлодіодні лампи
окупляться дуже швидко, адже на 12Вт така лампа видає стільки ж
світла, скільки звичайна лампочка на 60 Вт.
6. Режим роботи праски і фена не повинен бути максимальним.
7. Не «пересушуйте» білизну. Складно гладити як занадто сухе,
так і занадто вологу білизну.
8. Використовуйте залишкове тепло електроприладів. Праска навіть у
вимкненому стані може ще кілька хвилин продовжувати свою роботу.
|
|
ІІ група
|
1. «Режим очікування» їсть енергію! Вам потрібно знати, що прилади,
залишені в «режимі очікування», продовжують споживати енергію. Тому
візьміть собі за звичку вимикати з розетки комп‘ютер, телевізор,
музичний центр та інші електроприлади.
2.Використовуйте стабілізатор напруги. Це зменшить витрату
електрики.
3. Вимикайте телевізор, виходячи з кімнати. ТБ споживає від 100
до 400 Вт/Ч.
4. «Спи, мій комп’ютер, засни». Комп‘ютери — це найбільші
«трудівники» сучасних квартир і офісів. Тому під час перерв ставте
їх в режим сну. Включений комп’ютер споживає 350 Вт/Ч,
в дрімаючим режимі — в десять разів менше.
5. Скоротіть час роботи дисководів. Копіюйте потрібні файли
на комп‘ютер і запускайте їх звідти.Відрегулюйте яскравість монітора.
Надмірно яскравий монітор шкодить не тільки зору, але й гаманцю.
Можна знизити споживання енергії з 40 до 30 Вт/Ч, якщо
поставити яскравість монітора в межах 160 кд/м.
6. Використовуйте
спеціальні електроприлади. Якщо у вас електроплита, то візьміть
за правило кип’ятити воду в електрочайнику,
а не на плиті — це мало не в два рази
економічніше.
7.Частіше міняйте
пилозбірник в пилососі. Переповнений мішок або контейнер їсть
на 40% більше електроенергії, ніж порожньою.
|
|
ІІІ група
|
1. Використовуйте побутову техніку класу + +
2.Обирайте економічний режим прання. Стираючи при 30 градусах
замість звичних 60, ви бережете 40% енергії.
3.Знайдіть для холодильника ... прохолодне місце. Не варто
встановлювати холодильник біля батареї. Найкраще встановлювати його біля
зовнішньої стінки, але не впритул до неї.
4.Не ставте в холодильник гарячу воду і не залишайте
його відкритим.
5.Вчасно розморожуйте холодильник. Адже лід є додатковою
теплоізоляцією, змушуючи холодильник трудитися «що є сил».
6.Готуйте на слабкому вогні. До речі, в більшості рецептів
зазначено, що готувати потрібно на слабкому або середньому вогні.
Вимикайте комфорки трохи раніше, ніж їжа буде готова.
7 Використовуйте сонячну енергію. Сонячні батареї працюють навіть у
похмуру погоду. Мобільний телефон з акумуляторною напругою 3,6 В
заряджається від спеціального приладу на сонячній енергії протягом
12 годин. Цього вистачає на 1,5 години розмови або 30-60 годин
режиму очікування. До речі, трохи зарядити телефон можна, поклавши батарею
на прогрітий сонцем капот машини -заряду повинно вистачити на кілька
хвилин бесіди.
.
|
VI Завдання. Конкурс презентацій по даній темі.
3. Найближчі післядії
- поїздка в Бурштинську ТЕС;
- зустріч з активістами Громадської мережі «ОПОРА»;
- створення відеокліпу « Енергозберігання та екологія»;
- розробка проекту по використані в електроенергії побутових відходів;
-конкурс малюнків.
4. Підсумки виховного заходу.
Результати економії будуть залежати від того, наскільки добре населення
буде дотримуватися правил економії енергії при користуванні побутовими
приладами, машинами та освітленням, знати прийоми і методи раціонального
використання електроенергії.
І доки наше « Дерево
Енергозбереження» буде таким рясним,
зеленим, красивим, доти ми та наступні
покоління будуть жити повноцінним життям!
Список використаної літератури
1.
Ольховский Г.Г. Глобальныепроблемыэнергетики /Электрическиестанции,
2005.
2.
Енергоефективність та відновлювані джерела енергії Під
заг. ред. А.К. Шидловського. – К.: «Українські енциклопедичні знання», 2007.
Немає коментарів:
Дописати коментар