четвер, 17 травня 2018 р.

Виховна година на тему: «Здорова природа – здорова людина»


Мета заняття: ознайомити учнів із значенням навколишнього середовища для здоров′я людини; виховувати відповідальне і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: серія малюнків «Негативний вплив людини на природу», «Як природа лікує», кросворд.
Хід заняття
1.     Актуалізація знань учнів.
- Коли ви можете сказати, що ви здорові?
- Чи знаєте ви, що таке здоров′я?
- Що шкодить здоров′ю людини?
- Що може стати причиною захворювань?
Вчитель. На сьогоднішньому занятті ми з вами дізнаємось, як навколишнє середовище впливає на стан здоров′я людини і яких правил особистої гігієни треба дотримуватись, щоб не захворіти.

Фізика рентгенівських променів



1.    Природа променів рентгена, їх переломлення, дифракція
Рентгеноструктурний аналіз (РСА) заснований на явищі дифракції рентгенівських променів, відкритому Максом фон Лауе в 1912 р. Це відкриття і ряд наступних дослідів довели, що рентгенівські промені є електромагнітні хвилі. Для розкладання рентгенівських променів у спектр були використані кристали. Методами РСА по дифракційним картинам, що виникають при розсіянні рентгенівських променів кристалічними речовинами, можна вивчати розташування атомів в цих речовинах, процеси, пов'язані з перебудовою атомів в кристалах. Можна досліджувати діаграми станів систем, визначати внутрішню напругу, розміри кристалітів, види і кількість дефектів структури.
Рентгенівське випромінювання в спектрі електромагнітного випромінювання знаходиться між гамма-випромінюванням і ультрафіолетової областю, але між цими трьома областями немає різких кордонів  (10Å> >0,01Å). Відмінність пов'язана тільки зі способами отримання тих чи інших променів; і відмінна риса рентгенівських променів полягає в тому, що вони утворюються при гальмуванні швидколетючих електронів на атомах будь-якого матеріалу. При цьому велика частина енергії (до 99%) їх витрачається на гальмування, що супроводжується виділенням тепла, частина (~ 1%) - на виникнення рентгенівського випромінювання. Зазвичай використовуються рентгенівські промені з довжиною хвилі порядку 1 Å. Надзвичайно малі довжини хвиль рентгенівських променів, співмірні з міжатомної відстанями в твердих і рідких тілах, зумовлюють своєрідні властивості цих променів і, зокрема, чудову здатність проходити крізь непрозорі для світлових променів об'єкти. Рентгенівські промені невидимі. Вони поширюються прямолінійно, переломлюються, поляризуються і діфрагіруют, як і видиме світло.
 

Львівська братська школа: мета, завдання, зміст навчання і виховання


З кінця XVI ст. в Україні почали створюватися братські школи. їх організовували братства (національно-релігійні та громадські організації). Зазвичай братства створювалися при церквах або монастирях і часто мали їхні назви, інколи – назви міст. Братства об'єднували ремісників, селян, запорозьких козаків, купців і навіть українських магнатів. Поступово братська організація набула всестанового характеру. Маючи у своєму складі родовитих і заможних людей, братства набували політичної ваги.

Як я уявляю сучасного викладача




Учитель – автор, але його слухачі і глядачі не аплодують йому.
Він – скульптор, але його праці ніхто не бачить.
Він – лікар, але його пацієнти рідко дякують йому за лікування і не завжди хочуть лікуватися.
Де ж йому взяти сила для щоденного натхнення?
Лише в самому собі, лише в усвідомленні величі своєї праці.
С. Соловейчик

Мій ідеал - це викладач, який відхиляється від стандартної системи навчання, вводить нововведення. Педагог ХХ століття повинен ставитись творчо до процесу передачі знань, а не зациклюватись на застарілих підходах. Якщо це гуманітарний предмет, то ми повинні займатися не тільки писаниною, але і проводити більше бесід, роздумів, щоб людина могла себе проявити. Чим більше викладач спілкується із студентом, тим краще.
Як на мене, то найважливішим для викладача є уміння доносити інформацію до студентів у доступній формі, що можливо тільки тоді, коли викладач - людина не випадковий в своїй професії. Він уміє володіти словом настільки, щоб зуміти сформувати у студента певну "картинку", образ, тобто володіє своїм баченням предмету. Звідси і відбувається винахідливе відношення до лекцій, що дозволяє викладачеві вкласти частинку себе в процес навчання.